Sagatavošana vasarai

Vasaras sezona, kā sagatavot auto?

Automobiļa sagatavošana gada patīkamākajam gadalaikam ir tikpat nozīmīgi kā pirms ziemas. Bez ziemas riepu nomaiņas uz vasarai atbilstošām, zemāk apskatīsim arī citus būtiskus sīkumus, kas padarīs mūsu vasaras sezonu automašīnā patīkamāku.

Riepu maiņa

Kā jau ievadā tika minēts vasaras sezona lielākajai daļai autovadītāju sākas ar ziemas riepu nomaiņu uz vasaras gumiju. Riepas ir viena no svarīgākajām automašīnas sastāvdaļām, jo tās veido tiešo saķeri ar ceļa virsmu, kas var būt izšķirošais drošības faktors pārvietojoties jebkuros laikapstākļos.

Pirms braukšanas uz riepu servisu pārliecinies, ka vasaras riepas ir darba kārtībā:

  • tām nav plaisu, jo nepareizi uzglabājot vasaras riepas gumija var zaudēt savas īpašības un lielos mīnusos pat sasalt;
  • ir pietiekoši liels protektors, kas saskaņā ar Eiropas Savienības normatīvajām prasībām nedrīkst būt mazāks par 1,6 mm;
  • nav pazuduši balansēšanas atsvari;
  • tās ir vienmērīgi nodilušas;
  • pārbaudi vai rezerves riepa ir piepūsta.

Pārbaudi bremzes un bremžu šķidruma līmeni

Bremžu pārbaude un apkope ir viena no tām lietām, ko mēs parasti atstājam novārtā un par defektiem uzzinām no CSDD Tehniskās apskates inspektoriem. Ziemas laikā bremzes ir pakļautas daudz intensīvākiem lietošanas apstākļiem, jo satiksme ir parasti lēnāka.

Arī krasās temperatūras atšķirības nenāk par labu – bremzējot tās uzkarst, savukārt iebraucot kādā ledainā peļķē tās strauji atdziest. Temperatūras svārstības var novest pie bremžu kluču sasprēgāšanas.

Bremžu šķidruma koncentrācijas līmeņa pārbaudei un bremžu šķidruma savlaicīgai nomaiņai ir ļoti liela nozīme bremžu mehānismu darbībā, un īpaši aktuāli tas ir, ja ātri braucat pilsētā vai auto ir aprīkots ar automātisko pārnesumkārbu, jo šajā gadījumā bremžu sistēmai nākas piedzīvot lielāku slodzi.

Paaugstināts ūdens daudzums bremžu šķidrumā (virs 3%) var ievērojami pasliktināt bremžu sistēmas darbību un veicināt bremžu sistēmas koroziju, kas, savukārt, apdraud drošību un var radīt nepieciešamību pēc daļējas vai pilnīgas bremžu sistēmas remonta.

Kārtīgi nomazgā un iztīri savu auto

Ziemas laikā auto ir nemitīgi pakļauts sliktiem laikapstākļiem, dubļiem un ceļu uzturētāju sagādātajiem sāls kvantumiem. Tas viss sakrājas ne tikai zem automašīnas, bet arī visās durvju spraugās, bremžu sistēmā, motortelpā un visur citur, kur vien var iedomāties.

Konstantais ziemas mitrums būs sakrājies arī salonā, durvju tuvumā. Kārtīgi izmazgā paklājiņus, kuros, iespējams, pat ir iemitinājusies kāda sēnīte. Iztīri automašīnas bagāžnieku no visām logu mazgājamā šķidruma pudelēm, veciem čekiem utt.

Notīri logus arī no iekšpuses, jo ne vienmēr ziemas laikā mums ir laiks, lai tie atsalst un tāpēc talkā nāk mūsu rokas un nagi. Nomazgā arī dzinēju, tādējādi tu iegūsi ne tikai tīru motortelpu, bet arī būs vieglāk saskatīt vai kāda blīve nelaiž garām eļļu.

Pārbaudi eļļas līmeni

Neiedarbinot auto, atskrūvē motoreļļas vāciņu un pārbaudi ne tikai eļļas līmeni, bet arī eļļas krāsu. Ja tā joprojām ir dzintarkrāsā, tad visticamāk vēl nav nobraukts ieteicamais attālums starp eļļas maiņu. Ja eļļa ir palikusi melna, tad laiks ir nomainīt eļļu!

Pārbaudi dzesēšanas šķidrumu

Lai automašīnas dzesēšanas sistēma darbotos nevainojami, tai ir nepieciešama regulāra apkope, ko var veikt mājas apstākļos. Pārbaudi ne tikai dzesēšanas šķidruma līmeni, bet arī tā stāvokli.

Pārbaudi ātrumkārbas eļļas līmeni

Automātiskajām ātrumkārbām tas ir vieglāk izdarāms un nav jālien zem automašīnas, lai to izdarītu. Automātiskās transmisijas eļļas pārbaudei ir vairākas iespējas, un tas ir atkarīgs no automašīnas modeļa.

Ja ir zonde, ieteicams ik pa brīdim pārbaudīt eļļas līmeni un, ja ir nepieciešams, veikt eļļas pieliešanu. Periodiskums eļļas maiņai un eļļas tips tiek rekomendēts no ražotāja puses. Ja nevarat atrast norādes par eļļas nomaiņas periodiskumu, tad par pirmo eļļas maiņas rādītāju norāda eļļas krāsas maiņa uz tumšu un parādās izteikta deguma smaka.

Pārbaudi stūres pastiprinātāja šķidruma līmeni

Vēl viens svarīgs auto industrijas šķidrums, par kura eksistenci atceras retais. Nepietiekams tā daudzums sistēmā atgādinās ar ļoti nepatīkamu troksni, pagriežot riteņus. Tas ir principā pēdējais brīdinājums papildināt tvertni ar katram auto paredzētu šķidrumu.

Ignorēšana novedīs pie tā, ka tiks sabeigt stūres pastiprinātāja sūknis, kas novedīs pie atmiņām par stūrēšanu pie žiguļa stūres.

Pārbaudi akumulatoru

Uzmet aci akumulatora šķidruma līmenim, ja līmenis ir nokrities, tad zudīs akumulatora efektivitāte un būs nepieciešams iegādāties destilēto ūdeni akumulatoru uzpildei. Pie reizes pārbaudi vai tas stingri turas savā vietā un nav kaut kur parādījusies noplūde.

Nomaini logu tīrāmās slotiņas

Logu tīrāmās slotiņas ir viena no visbiežāk maināmajām auto detaļām. Likumsakarīgi, jo mēs tās bieži izmantojam visu cauru gadu. Ziemas laikā gumija ir pakļauta lielākai slodzei, jo tā tiek spītīgi berzēta pret apsalušo loga virsmu. Pilnīgi noteikti tās būs jāmaina, ja pa nakti slotiņas būs piesalušas pie loga un mēs tās būsim ar varu atbrīvojuši no ledus gūsta.

Jaunas slotiņas uzlabos redzamību pasliktinātos braukšanas apstākļos, kas nozīmē lielāku drošību. Investīcija nav liela un laba ceļa parredzamība ir svarīgāka par visu!

Pārbaudi kondicionieru

Mūsdienu automašīnām gaisa kondicionēšanas sistēma ir iekļauta jau pamataprīkojumā. Automašīnu ražotāji iesaka veikt sistēmas diagnostiku vismaz reizi gadā. Svarīgi ir izvēlēties diagnostikas remonta servisu ar atbilstošu diagnostikas aparatūru!

Mūsdienu automašīnās gaisa kondicionieris ir salona ventilācijas un apkures sistēmas sastāvdaļa. Taču nekas nav mūžīgs – agrāk vai vēlāk kondicioniera caurulēs un blīvēs rodas mikroplaisas, kas, savukārt rada freona noplūdi. Tas savukārt nozīmē, ka laiku pa laikam jāveic auto kondicionieru uzpilde. Pastāv dažādi faktori, kas negatīvi ietekmē kondicioniera sistēmas darbību, kā arī sistēmas savienojumus. Ilgtermiņā samazinās sistēmas spiediena noturība, kā rezultātā rodas minimālas gāzes noplūdes. Ja Jūsu auto kondicionieris nepietiekami atdzesē gaisu, iespējams, pienācis laiks to papildināt.

Vajag pārbaudit kondicioniera sistēmu:
– uzpildīšanu;
– sistēmas darbības pārbaudi;
– kondicionieru sūkņu remontu un maiņu;
– bojātu cauruļu remontu, maiņu;
– antibakteriāla pārbaude un salona filtrs;